Kako se psihološki nositi sa svrabom? Praktični savjeti za oboljele
Prevencija širenja svraba (skabijesa) i nošenje s njegovim psihološkim efektima može biti izazovno. Skabijes nije samo fizički problem; može izazvati anksioznost, stres i čak osjećaj srama kod oboljelih. Razumijevanje načina na koji se svrab prenosi, provođenje preventivnih mjera, te psihološka podrška oboljelima ključni su za suočavanje s ovom infekcijom.
Kako dolazi do širenja skabijesa?
Skabijes uzrokuje grinje Sarcoptes scabiei, koje se prenose direktnim kontaktom koža-na-kožu s oboljelom osobom ili kontaktom s kontaminiranim predmetima kao što su posteljina, odjeća ili ručnici. Grinje se posebno brzo šire u zajedničkim prostorima poput vrtića, škola, staračkih domova i kolektivnih smještaja. Zbog načina prijenosa, važno je prepoznati simptome na vrijeme i brzo poduzeti mjere prevencije.
Preventivne mjere za zaustavljanje širenja svraba
- Primjena permetrina: Permetrin (permethrin) krema je najčešći tretman protiv skabijesa. Nanosi se na cijelo tijelo, od vrata prema dolje, i ostavlja se nekoliko sati (najčešće preko noći). Ova krema ubija grinje i njihova jaja, čime se zaustavlja širenje infekcije. Preporučuje se da se tretman ponovi nakon sedam dana kako bi se eliminisale sve preostale grinje. Važno je pridržavati se uputa za pravilnu primjenu permetrina jer samo tako može biti djelotvoran.
- Dezinfekcija odjeće i posteljine: Nakon tretmana, sve tkanine s kojima je oboljela osoba bila u kontaktu, uključujući odjeću, posteljinu i ručnike, potrebno je oprati na visokoj temperaturi (barem 60°C) i osušiti na visokim temperaturama kako bi se eliminisale grinje. Ako nešto nije moguće prati, može se zatvoriti u plastične vreće i ostaviti nekoliko dana jer grinje ne mogu preživjeti duže od 3-4 dana bez ljudskog domaćina.
- Ograničavanje kontakta: Oboljeli bi trebali izbjegavati blizak fizički kontakt s drugim osobama tokom liječenja. Ukoliko živite s oboljelim, važno je da svi članovi domaćinstva budu tretirani kako bi se izbjegla ponovna infekcija.
- Redovno čišćenje: Površine, kao što su namještaj i podovi, treba redovno čistiti i dezinficirati tokom tretmana. Usisavanje tepiha i tapaciranog namještaja također može smanjiti rizik od širenja grinja.
Psihološki efekti skabijesa na oboljele
Osobe koje obole od skabijesa često se suočavaju s brojnim emocionalnim i psihološkim izazovima. Osjećaji srama i neugode su česti, budući da mnogi ljudi pogrešno povezuju skabijes s lošom higijenom, iako je to netačno. Svrab može biti izrazito neugodan, ometati san i uzrokovati iritaciju i frustraciju.
Osim toga, strah od širenja infekcije na voljene osobe može izazvati dodatnu tjeskobu. Prisutnost svraba čak i nakon liječenja (što je često) može dovesti do zabrinutosti, dok dodatni tretmani i stalna dezinficiranja prostora mogu dodatno opteretiti oboljele.
Kako se psihološki boriti sa svrabom?
- Razumijevanje infekcije: Edukacija o skabijesu može značajno smanjiti osjećaj srama i anksioznosti. Razumijevanje da svrab nije povezan s higijenom već s direktnim kontaktom može oboljelima pomoći da se lakše nose s ovom infekcijom.
- Suočavanje sa stresom i anksioznošću: Stres i anksioznost mogu povećati intenzitet svraba, jer nervoza često pogoršava osjetljivost kože. Meditacija, vježbe disanja, opuštanje i tehnike vizualizacije mogu pomoći da se smanji osjećaj napetosti i svraba. Redovno prakticiranje ovih tehnika može olakšati nošenje s neugodnim osjećajima.
- Podrška porodice i prijatelja: Otvoren razgovor s porodicom i prijateljima može smanjiti osjećaj izolacije i srama. Objasnite im da je skabijes medicinsko stanje koje se uspješno liječi, te da uz pažnju i pridržavanje preventivnih mjera, rizik od zaraze može biti minimaliziran. Ova podrška može imati ogroman pozitivan učinak na emocionalno stanje oboljele osobe.
- Slušanje savjeta stručnjaka: Redovne posjete ljekaru i savjetovanje s dermatologom mogu pomoći da se oboljeli osjeća sigurnije u liječenju. Stručna podrška može pomoći u smanjenju zabrinutosti i pratiti napredak u liječenju.
- Fokus na samopomoć i oporavak: Briga o koži uz hidratantne kreme, dovoljno sna i zdrava ishrana mogu pomoći u obnavljanju oštećene kože i smanjenju svraba. Ove navike mogu doprinijeti i emocionalnom oporavku, jer održavanje rutine daje osjećaj kontrole i normalnosti.
Zaključak
Prevencija širenja skabijesa zahtijeva pridržavanje tretmana kao što je primjena permetrina, ali i disciplinu u svakodnevnim higijenskim mjerama. Psihološki efekti mogu biti jednako izazovni kao i fizički simptomi, pa je važno pristupiti oporavku cjelovito – uz stručno liječenje, podršku najbližih i tehnike za nošenje sa stresom.
Permetrin kremu možete kupiti na sljedećem linku: https://olx.ba/artikal/62423176